TEENUSED


Esimesel vastuvõtul hindab füsioterapeut klienti olemasolevate terviseprobleemide kaardistamiseks ning edasiste probleemide ennetamiseks.
Füsioterapeutilise hindamise eesmärk on saada usaldusväärset teavet patsiendi funktsionaalsest seisundist. Füsioterapeutilise hindamise käigus kasutab füsioterapeut erinevaid teste, hindamistehnikaid ja mõõtmisvahendeid, mille andmete tõlgendamise põhjal püstitab füsioterapeutilise diagnoosi ning annab kliendile tema kehalise seisundi kohta tagasisidet. Füsioterapeutilist hindamist võib kasutada kogu füsioteraapiaprotsessi jooksul korduvalt – et hinnata, millises ulatuses on teraapia mõjunud.

Pehmekoeteraapia

Pehmekoeteraapia on füsioteraapiline käsitlus, mis on suunatud lihastes ja teistes pehmetes kudedes – fastsiates, kõõlustes ja sidemetes – tekkinud häirete kõrvaldamiseks. Pehmekoeteraapia käigus leevenduvad valud, aktiveeritakse või lõdvestatakse lihaseid ning läbi erinevate tehnikate parandatakse liigeste liikuvust.

Rühihindamine

Rühihindamise kägus hinnatakse lülisamba ja lihaste seisukorda, tuuakse välja tugiliikumiselundkonnaga seonduvate valude võimalikud põhjused ning antakse edaspidiseid soovitusi harjutuste ning rühti parandavate kehaasendite näol. Lisaks selgitatakse patsiendile, milliseid asendeid ning mis põhjustel tasuks vältida.

Schroth- meetod

Schroth-meetod on Saksamaal välja töötatud kolmedimensiooniline skolioosiravimeetod, mille käigus korrigeeritakse hingamistehnikate ja spetsiaalsete harjutuste ning kehaasenditega lülisamba patoloogilist kõverust.
Schroth-terapeut õpetab patsiendile, kuidas aktiveerida hingamise teel lihaseid, et lülisambakõverust vähendada ning taastada seljalihaste sümmeetria. Schroth-teraapia põhieesmärgiks on ennetada skolioosi süvenemist. Schroth-meetod sobib kõigis vanuses patsientidele ning seda on võimalik rakendada ka pärast kirurgilist sekkumist.

Manuaalteraapia

Manuaalteraapia on teraapiavaldkond, mis hõlmab liigesmanipulatsiooni, mobilisatsiooni ja massaaži. Selle käigus kasutatakse erinevaid manuaalseid võtteid valu vähendamiseks, liigesliikuvuse parandamiseks, lihaste lõõgastamiseks ning keha üleüldise funktsionaalsuse parandamiseks.

Beebide ujutamine

Beebi ujutamine on esimene lapse ja vanema koos ettevõetud liikumisharrastus. Veekeskkond muudab beebi rahulikumaks ning aitab tal lõdvestuda ning sellel on positiivne mõju motoorsete oskuste arendamisele. Lisaks tugevdab ujutamine beebi südame- ja hingamisteede funktsioone.
Individuaalses ujutamistunnis õpib beebi veepeal püsimist, selili ja kõhuli vees liikumist ning harjutab sukeldumisrefleksi.
Ujutamisega on soovitav alustada juba 2-3 elukuu vanuselt. Palume võtta kaasa kuivatuseks rätik ja õiges suuruses ujumismähkmed.

Beebide füsioteraapia

Beebide füsioteraapia on teenus toetamaks ja arendamaks lapse ealist iseseisvust. Esimesel vastuvõtul hindab füsioterapeut lapse ealisele arengule omast kognitiivset ja liigutuslikku sooritusvõimet ning kõrvalekaldeid normsooritusest.
Teraapia hõlmab nii massaaži kui võimlemist. Võimlemine soodustab beebi eakohast kehalist arengut ning massaaž aitab hoida beebi lihased õiges toonuses. Beebide füsioteraapia lõppeesmärgiks on saavutada lapse normaalne või võimalikult normilähedane areng.
Väga oluline on ravi järjepidevus ning lapsevanema aktiivne osalus. Teenuse käigus nõustatakse lapsevanemat ja õpetakase õigeid võtteid beebiga kodus iseseisvaks harjutamiseks.

Kinesioteipimine

Kinesioteipimine on teipimisetehnika, mis aitab toetada keha loomulikke paranemisprotsesse, samal ajal stabiliseerides lihaseid ja liigeseid keha liikuvusulatust piiramata. Erinevate somatosensoorsete retseptorite aktiviseerimise kaudu ja nahka tõstva efekti tõttu vähendab kinesioteip valu ja parandab lümfi liikumist. Kinesioteipimist võib kasutada nii valu vähendamiseks, traumade järgselt, liigeste ja kehaasendi korrigeerimiseks ning tursete vähendamiseks.

Nõelravi (dry needling)

Nõelravi on protseduur, kus spetsiaalsed nõelad asetatakse lihases olevatesse triggerpunktidesse, mille tagajärjel toimub lihases lõõgastumine ning väheneb valu ja paraneb liigesliikuvus. Valuvähendav effekt kestab mõnest tunnist kuni mõne nädalani, mille jooksul saab hakata taastama lihase/liigese normaalset funktsiooni. Nõelravi on soovitav erinevate skeleti-lihassüsteemi kaebuste korral nagu näiteks alaselja- ja kaelavalu, õlavalu, karpaalkanlisündroom, erinevad tendiniidid.
Nõelad, mida kasutatakse on ühekordsed. Reeglina ei ole protseduur valulik.

Rasedate füsioteraapia

Füsioteraapiasse võib rase pöörduda raseduse ajal sageli esinevate lihas-skeletisüsteemi vaevuste korral nagu alaseljavalud, pinged ülaseljas, kaelas ja õlavöötmes, mis võivad olla tingitud hormonaalse tasakaalu muutustest, keha tasakaalukeskme nihkumisest, suurenenud kehakaalust, muutunud kehahoiakust ja lisandunud stressist. Füsioterapeut hindab hetkeseisundit ning oskab jagada nõuandeid vaevuste leevendamiseks, rasedusaegseks treeninguks ning kiiremaks sünnitusjärgseks taastumiseks. Kui teil ei esine arsti poolt diagnoositud vastunäidustusi ja tõsisemaid komplikatsioone, sobib füsioteraapia kõigile rasedatele. Lisaks harjutustele saab rase abi ka massaažist ja kinesioteipimisest. Kõige sobivamad meetodid selgitabki väja füsioterapeut. Vastuvõtt kestab 30 minutit, selga panna mugav riietus.

Rasedate võimlemine

Rasedate võimlemine sobib igas rasedusfaasis olevale naisele. Beebiootel emade võimlemine on hea võimalus ülepingutamata ja turvaselt treenida. Regulaarne rasedusaegne võimlemine aitab vähendada seljavalusid ning lihaspingeid, lisaks paraneb ka loote toitainete ja hapnikuga varustatus. Treening annab positiivse emotsiooni ning eelduse kiiremaks sünnitusjärgseks taastumiseks. Tund algab soojendusharjutustega, järgnevad harjutused liikuvuse ja suuremate lihasgruppide jõudluse parandamiseks (vahenditest kasutatakse võimlemismatti, fitpalli, kummilinte), tunni lõpetavad venitus- ja lõdvestusharjutused. Uuringutest on selgunud, et kõhu ristilihase tugevdamine raseduseaegselt aitab hoida keha õiges asendis ning seega ennetada alaseljavalu, samuti diastaasi teket. Treenitud vaagnapõhjalihased aitavad aga kaasa sujuvamale sünnitusele, lisaks aitavad heas seisukorras vaagnapõhjalihased ennetada uriinipidamatust. Võimlemistund kestab 30 minutit, tundi viib läbi füsioterapeut. Selga panna mugavad riided ning kaasa võtta veepudel. Treeninguga on oodatud liituma kõik beebiootel emad, eelnevast treeningkogemusest sõltumata.